Ovo jelo potiče sa juga Srbije, mada se pravi i u drugim delovima gde ima Srba, recimo u Hercegovini. Jako liči na ajmokac po načinu pripreme, ali za razliku od červiša, ajmokac je dosta ređi, baš kao sos. Červiš je gusto jelo, kao pire. Pravi se brzo i lako, a ukusno je. Verujem da su ovo jelo naši stari pravili pre nego su počeli da koriste krompir i prave od njega pire.
Sastojci za 4 osobe:
500-600 gr pilećeg belog mesa bez kože i kostiju
5-6 čenova belog luka, može i koji više ako volite
4-5 dobro punih supenih kašika brašna
2-3 šolje (200 ml) pileće supe
so i biber po ukusu
2 supene kašike masti
Priprema:
Belo meso stavite da se skuva u oko 1 litru vode kojoj ste dodali malo soli i suvog začina.
Skuvano meso izvadite iz supe da se prohladi, a supu sačuvajte.
U šerpu stavite mast da se otopi na zagrejanoj ringli na srednjoj temperaturi, pa u mast stavite sitno naseckani beli luk, on je vrlo važan u ovom jelu, brzo mešajte da luk ne zagori, pa dodajte 1-2 kašike brašna, sve vreme mešajući žicom za mućenje. Dodajte u šerpu još 2 kašike brašna i nastavite da ga upržavate dok ne dobije boju bele kafe i lepo se zgusne, ako treba dodajte još kašiku-dve brašna. Kad dodajete brašno, a kasnije i supu, dobro je da na trenutak skloniite sa ringle dok umešate dodato, jer brašno vrlo lako zagori, pa onda vratite na ringlu.
Sad sipajte malo supe od mesa i brzo mešajte da se brašno razmuti u supi, da nema grudvica, dolivajte po malo supe dok ne dobijete zadovoljavajuću gustinu bez grudvica.
Kuvajte zgusnuto brašno još minut-dva da se lepo ugusti, posolite i pobiberite po ukusu.
Sklonite sa ringle.
Prohlađeno meso viljuškom usitnite na froncle, na tanka vlakna.
Tako usitnjeno meso sipajte u ukuvano brašno i sve izmešajte.
Poslužite jelo toplo uz bareni krompir ili neko grilovano povrće i salatu.

Comentários