Voda je najvažniji faktor za nastanak i održavanje života. Ona je od životnog značaja za ljudsko zdravlje jer uklanja otrovne materije iz tela, reguliše telesnu temperaturu i sl.
Potrebe organizma za čistom vodom su oko 2 litra dnevno. Gazirani sokovi, alkohol, kafa i mleko nisu isto što i čista voda i ne mogu da je zamene. Ako ne unosimo u telo količinu
vode koja je potrebna i ako to traje godinama naše telo dehidrira, pa se javljaju zaštitni mehanizmi kojima se telo štiti od nedostatka vode.
VODA IZ ČESME
aVoda iz česme temeljno se tretira da bi se smanjilo njeno zagađenje. Ipak, neki zagađivači mogu ostati prisutni i posle toga, a to uključuje teške metale, hemikalije i farmaceutske lekove. Svako ko koristi vodu iz slavine, izložen je nekom nivou zagađenja. Čak i hemikalije koje se najčešće koriste za poboljšanje vode u vodovodima, kao što su hlor i fluor, su toksične i poznato je da imaju značajne negativne efekte na ljudsko telo dugotrajnom konzumacijom. Loš kvalitet vode nije problem samo u siromašnim zemljama, naročito Afrike, Južne Amerike i Azije, već i u najrazvijenijim industrijskim zemljama zapada, ali iz različitih razloga i zagađenja. Zagađivača ima u širokom rasponu od prirodnih minerala do veštačkih hemikalija i nus-proizvoda. Mnogi zagađivači nalaze u dozvoljenom nivou i on nije dovoljan da prouzrokuje tegobe ili bolesti odmah. Ali dokazano je da čak i nizak nivo izloženosti mnogim uobičajenim zagađivačima, tokom vremena može izazvati ozbiljne bolesti, uključujući oštećenje jetre, razne vrste kancera i druge ozbiljne bolesti. Postoje dva osnovna izvora vode: površinske i podzemne vode. Površinske vode su one koje leže na površini zemlje i to su jezera, reke i rezervoari. Podzemne vode leže ispod površine zemljišta i prolaze kroz i pored stena. Gradski vodovod može koristiti površinske ili podzemne vode. Neka domaćinstva, naročito u ruralnim delovima, nemaju pristup gradskim vodovodima i koriste sopstvene izvore-bunare ili izvorsku vodu. Za kvalitet te vode oni moraju sami da brinu i sami su odgovorni za to. Tamo gde se koristi takav izvor vode postoji velika mogućnost zagađenj nepravilnim odlaganjem otpada, curenjem štetnih hemikalija iz okruženja, korišćenjem pesticida i sličnih materija u poljoprivredi. Neki zagađivači se javljaju u prirodi i mogu da predstavljaju rizik po zdravlje ako se nađu u vodi za piće. Ti zagađivaći su: bakterije, virusi, kao i uranijum, radijum, nitrati, arsen, hrom, fluoridi, a oni su prirodno prisutni u stenama, pa samim tim se javljaju i u vodi. Prokuvana voda nije rešenje, u njoj nema dovoljno minerala i ostalih elemenata bitnih za normalno funkcionisanje ljudskog organizma. Jedno od mogućih rešenja je prečišćena voda, ukoliko pronađete kvalitetan sistem za prečišćavanje vode.
Drugo rešenje koje mnogi praktikuju, je korišćenje flaširanih voda, ali tu treba voditi računa odakle ta voda potiče, u kakvoj je ambalaži ( plastične flaše mogu da sadrže BPA-Bisfenol A- što je otrovna supstanca) i kakvog je sastava. Flaširane prirodne mineralne vode se dele na:
1.prirodnu vrlo slabo mineralnu vodu(suvi ostatak do 50mg)
2.prirodnu slabomineralnu vodu (suvi ostatak do 500mg.)
3.prirodnu mineralnu vodu (suvi ostatak od 500-1500mg.)
4.prirodnu mineralnu vodu bogatu mineralnim solima sa suvim ostatkom preko 1500.mg.
Prema količini ugljen-dioksida dele se na :
1.prirodno gaziranu vodu koja ima istu količinu ugljen-dioksida na izvoru i u flaši
2.prirodnu vodu pojačanu ugljen-dioksidom sa istog izvora
3.vodu gaziranu sa dodatkom ugljen-dioksida ne iz istog izvora
4.negazirana mineralna voda koja nema ugljen-dioksid
UNOS VODE U OBOLELIH OD VISOKOG PRITISKA
Krvni sudovi najviše trpe usled nedostatka vode,jer su elastični i prilagođavaju se količini tečnosti koja je u njima šireći se i skupljajući se. Smanjenje tečnosti u krvotoku dovodi do smanjenja pritiska na krajevima mreže krvnih sudova koja snabdeva organe krvlju.Da ne bi došlo do oštećenja organa zbog manjka krvi, telo reaguje povećanjem krvnog pritiska, krv postaje gušća i počinje da izvlači vodu iz ćelija krvnih sudova. Ćelije tada aktiviraju zaštitni mehanizam od gubitka vode tako što stvaraju naslage holesterola.Tako manje unošenje vode dovodi do povećanja holesterola na zidovima krvnih sudova i do postepenog začepljenja suda, smanjenja snabdevanja srca krvlju i propadanja srčanog mišića.Povišen krvni pritisak zbog smanjenog unosa vode zahteva promenu životnih navika u unosu vode i hrane.
To znači da osobe sa visokim pritiskom i srčanim tegobama moraju da izbegavaju svaku slanu hranu, konzerviranu hranu, kao i dosoljavanje hrane jer to zadržava vodu u organizmu i posledično dovodi do povećanja krvnog pritiska. Što se vode tiče ne smeju da piju vodu bogatu natrijumom. Njima se savetuju slabomineralne vode sa niskom količinom natrijuma-Vlasinsaka rosa, Jazak, Akva viva, Vujić voda, Golijska, Eko voda i Zlatibor voda.
UNOS VODE KOD OSOBA SA NISKIM PRITISKOM
Ljudi koji imaju tegobe zbog niskog krvnog pritiska (pad koncentracije, umor, pospanost i glavobolje), treba da ograniče unos obične vode u organizam i da daju prednost mineralnoj vodi, posebno visokomineralnim vodama-Knjaz Miloš,Vrnjci,Karađorđe, Duboka i slične.
Ove vode imaju veću koncentraciju natrijuma koji zadržava vodu i smanjuje izbacivanje tečnosti iz organizma, pa time doprinosi porastu krvnog pritiska.Preporučuje se što češći unos vode, da voda bude rashlađena na 4-8 step. i negazirana.
UNOS VODE KOD DIJABETIČARA
Osobe koje imaju šećernu bolest greše kada misle da je dobro što im organizam ne traži vodu, jer ako su žedni to znači da im je visok šećer.To je velika zabluda!Voda je neophodna za pravilan metabolizam i korisna je jer:
-nema kalorija i uz to smanjuje apetit ( u mozgu su centar za glad i za žeđ vrlo blizu jedan drugog i često se osećaj žeđi pogrešno registruje kao glad).
-važna je za pravilan rad creva, a urednom stolicom iz tela se izbacuju toksini i pacijent se dobro oseća(šećeraši pate od zatvora)
-ko pije malo vode oseća se stalno je umoran, koža lica mu je naborana.
-voda drži sluzokožu nosa i grla u vlažnom stanju i tako se bori protiv prehlada
-ako pacijent ne uzima dovoljno vode, lakše je dehidriran, a tada meri sebi veći šećer u krvi
Jutro treba započeti sa pijenjem dve čaše vode, pa tek posle toga meriti šećer u krvi .
Planirati unos vode-dnevno 8 čaša ili 4 flašice po pola litra:
prvu flašicu popiti do 11 sati, drugu do 15 sati, treću do 19 časova, a četvrtu popiti tokom noći.Voda se može delimično zameniti čajem bez šećera i to se savetuje kao dobra navika.
Vodu treba popiti kao prvu stvar ujutru radi osveženja i pročišćenja organizma
--popiti čašu vode pre svakog jela (hladnu)
--čašu vode popiti 1 sat posle jela (između obroka)
--popiti vodu svaki put kada se oseti umor
--vodu nositi uvek sa sobom
Za svakodnevnu upotrebu šećeraši mogu da piju slabomineralne vode (Vujić voda,Vlasinska rosa,Akva viva,Zlatibor).
UNOS VODE KOD BUBREŽNIH BOLESNIKA
Bubrezi za 24 sata 4 puta profiltriraju svu vodu organizma. Na taj način regulišu količinu vode i minerala u organizmu, regulišu izbacivanje otrovnih materija, završnih produkata metabolizma belančevina, regulišu funkciju hormona,kao i acidobaznu ravnotežu. Zato voda ima ogroman značaj za rad bubrega.Smanjen unos vode u telo dovodi do poremećaja u radu bubrega, smanjenja izlučivanja mokraće, a sa njom i štetnih materija, koja se tada zadržavaju u telu.
Unos mineralnih voda koje sadrže magnezijum mogu biti korisne za sprečavanje i lečenje kamena u bubregu tipa kalcijum oksalata. Povećana količina tečnosti povećava i količinu mokraće,čime se smanjuje koncentracija materija koje formiraju kamen u bubregu i mokraćnim putevima, te zato osobe koje imaju kamen treba da povećaju unos vode.
Bolesnici na dijalizi treba da izbegavaju svaku mineralnu vodu koja sadrži kalijum, posebno ako nemaju očuvanu diurezu (izlučivanje mokraće). Bolesnici na dijalizi mogu da piju vodu koja sadrži magnezijum, ali uz kontrolu magnezijuma u krvi, pa ako je on nizak mogu piti do 300ml.vode sa magnezijumom na prazan stomak, što reguliše i stolicu.
Mineralne vode koje imaju dosta magnezijuma mogu da izazove pojavu proliva, ako se piju u većoj količini svaki dan.
Σχόλια