AUSTRALIJSKA KUHINJA
- Jelena Stefanović
- Mar 13
- 6 min read
Australija i Novi Zeland su multinacionalne zemlje. Pre dva veka su se tamo prvo naselili engleski doseljenici (doduše, ne svojom voljom, tamo su slali robijaše i druge nepoželjne žitelje svoje zemlje, kao uostalom što je slučaj i sa Amerikom). Pokazalo se da je australijski kontinent pun raznih mogućnosti, pa se, kao i u Ameriku, počeo doseljavati veliki broj drugih doseljenika iz svih krajeva Azije i Evrope. Svi ti doseljenici su donosili svoju kulturu, neke vrste svojih namirnica, pa tako i jela iz svojih kuhinja, što je rezultiralo velikom raznolikošću jela.
Naravno, iz raznih razloga, uglavnom u nedostatku pojedinih namirnica, mnoga jela su morala da budu prilagođena novim uslovima. Takođe, u donete recepte povremeno su se uvršavale nove namirnice koje su zatekli doseljenici na tom kontinentu. Tako se tamo konzumira i vrlo je popularno meso kengura i krokodila, tamo se dosta koriste makadamia orasi, neke vrste riba kojih nema u drugim morima, zatim jedna vrsta pljosnatog jastoga iz zaliva Moreton, blizu Brizbejna, koji može da se servira prepolovljen, pečen na roštilju ili na žaru i sa malo ulja ili limuna, konzumira se i takozvana, “aboridžinska veštica”, što je vrsta crva koji se jede pečen na roštilju, a domorodci ga jedu i živog, itd.
Australija je suštinski, kontinent-ostrvo, okružena je okeanima, pa osnovu kuhinje čine jela od riba i morskih plodova, koje često kombinuju u azijskom stilu sa nudlama, karijem ili testeninama. Od mesa se najviše konzumira govedina, zatim ovčetina i jagnjetina, pa svinjetina. Zanimljivo, da piletina nije naročito omiljena.
Od povrća je tu uvek popularan krompir, šargarepa, tikvice, špargle i artičoke, a od voća banane, kivi, mango, grožđe, avokado.
Pije se u Australiji dosta vino i posebna vrsta čaja-"Billy Tea"
Iako Australija nema dugu istoriju, Australijanci su brzo stekli svoju omiljenu hranu i tradicionalne grickalice i jela.
U Australiji su vrlo popularne krempite, iako ne potiču sa tog kontinenta.
U Australiji jako dobro raste avokado iako ne potiče sa tog kontinenta, pa je čest doručak u Australiji sendvič sa avokadom-„Smashed avo on toast“. On ima mnogo varijanti koje uključuju feta sir, slaninu, paradajz, poširana jaja, pa čak i pesto.
Neka jela su nastala kao fuzija raznih kuhinja, ali ima i nekoliko originalnih, nastalih baš u Australiji (o nekima se spore Australijanci i Novozelanđani).
Bez obzira što neke od ovih namirnica ne potiču iz Australije, to su jedinstvene varijacije izmišljene u Australiji, pa se s pravom mogu okarakterisati kao autohtono australijanske.
Takav je, na pr. vegemit-namaz jakog ukusa, koji se često jede na tostiranim hlebom ili kao sendvič. VEGAMIT je, verovatno, najpoznatiji australijski prehrambeni artikal, a nastao je kao alternativa marmiteu ( to je britanski slani namaz na bazi ekstrakta kvasca, koji je izumeo nemački naučnik Justus fon Libig, a. pravi se od nusproizvoda varenja pivskog taloga) . Namaz se sastoji od povrća, ekstrakta kvasca i raznih začina. Ovaj tamnosmeđi namaz se često koristi na tostu, može biti jako slan, tako da se mala količina maže uz puter ili margarin na hleb ili tost, koristi se uz slani keks ili krekere i slične proizvode. Od njega se može napraviti i topli napitak dodavanjem jedne kašičice u šolju vrele vode, a može da se koristi kao začin za obogaćivanje raznih variva. Zbog svog izuzetno jakog i karakterističnog ukusa nije za svakog, kažu-on se ili voli ili mrzi.

DAMPER HLEB postoji već dugo u Australiji. To je jednostavan hleb koji se pravi od soli, brašna i vode i peče na uglju na logorskoj vatri ili, danas, u rerni. Jeli su ga putnici koji su duži period putovali po zabačenim područjima Australije. Danas se često služi uz meso ili supu, a za slatku varijantu sa zlatnim sirupom ili medom.
AUSTRALIJSKA MESNA PITA je možda najpoznatije jelo iz ove zemlje. Inspirisana je engleskom pastirskom pitom. Australijska mesna pita je gastronomska ikona zemlje, nacionalno jelo, ali i simbol australijske kulture i omiljena je na utakmicama i porodičnim okupljanjima. Krajem 19. veka australijski pekari su počeli da prave manje verzije, prikladne za konzumaciju jednom rukom, što je bilo prikladnije za jedenje na utakmicama. Da bi bila autentična ova pita mora da sadrži neke karakteristike:
-nemasno mleveno ili vrlo sitno naseckano meso-koristi se uglavnom govedina, ali može i meso kengura, bivola ili divljači.
-obavezno mora da se dodaje vorčester i paradajz sos,
-začini su vrlo važni-peršun, biber, so i malo muskatnog oraščića
-mora da ima obe vrste testa-i prhko i lisnato
-opciono pita može da se obogati povrćem kao što je šargarepa i grašak.


MEAT PIE MAELL
Ovo je obrok od pite sa mesom, uz pomfrit koji je obilno posut rendanim sirevima-3 vrste, i preliva se pomfrit sosovima po izboru-čili, roštilj sos, kečap, od belog luka…

CHICKO ROLL je omiljena brza hrana u Australiji. Osmislio je Frenk Mekinro, 1951.god. sa namerom da se prodaje na fudbalskim utakmicama, jer je mogla lako da se drži u jednoj ruci, a da se u drugoj drži pivo-idealno za utakmice. Iako se u nazivu pominje piletina, ova rolnica ne sadrži piletinu, već je punjena kupusom, šargarepom, lukom i govedinom. Čiko rolnice su australijska varijanta kineskih prolećnih rolnica i često se povezuju sa kulturom surfovanja.
SNACK PACK je poznato kao „paket za užinu“, „kutija za užinu“ ili „mešani tanjir“. To je australijska brza hrana, a nastala je kao fuzija bliskoistočne i evropske kuhinje. Pominje se barem od 1980-ih. Od tada su postali suštinsko australijsko jelo. Slična jela postoje u drugim zemljama, pod raznim nazivima. Jelo je poznato kao "AB" u gradu Adelaidu. Dva restorana u Adelaidi tvrde da su izmislili ovo jelo: North Adelaide Burger Bar, poznat i kao Red & Vhite, između 1969. i 1972. i Blue & Vhite 1989. godine.
Snack pack se sastoji od sertifikovanog doner kebab mesa (jagnjeće, pileće ili govedina) i pomfrita, kao i različitih vrste sosova, obično čili, beli luk i roštilj, jogurt ili sos od jogurta; sir, halapenjo paprike i tabule su takođe uobičajeni dodaci.

BARRAMUNDI je jedno posebno jelo aboridžinskog porekla. Ovo je aboridžinski naziv za brancina poreklom iz australijskih voda i šireg Indo-Pacifika i bukvalno se prevodi kao „velika srebrna riba“. Sadrži manje kalorija od lososa, a prepun je zdravih masnih kiselina. Barramundi se dosta jede širom Australije. Ova riba se može poslužiti u raznim jelima, od Barramundi ribljeg karija do marokanskog začinjenog Barramundija.

TIM TAMS su keksi punjeni čokoladom sa dodatnim čokoladnim premazom na vrhu. Poznati kao australijski ekvivalent Penguin slatkišima iz Velike Britanije. Tim Tams postoji u širokom spektru ukusa, kao što su bela čokolada, čokolada od nane, ledena kafa i još mnogo toga.

GOLDEN GAITIME je jedan od najpopularnijih brendova sladoleda u Australiji. To je kombinacija sladoleda od karamela i vanile, obloženog čokoladom i prekrivenim sitnim komadićima keksa, mada ima i drugih ukusa. Original je ipak najpopularniji.

VIOLET CRUMBLE–hrskava čokoladica sa karamelom u obliku saća, prekrivena slojem čokolade. Odlično se kombinuje sa sladoledom, a prvi put je napravljena 1913. u Južnoj AustralijI.

MILO je čokoladni prah koji je napravio jedan Australijanac, a može da se koristi za pravljenje čokoladnog mleka ili pri pravljenju kolača. Prodaju se i gotova pripremljena pića i Milo grickalice.

ANZAC BISKVIT je keks, prvi put napravljen u Australiji za vreme I svetskog rata. Pošto mu je namena bila da ga šalju svojim vojnicima na evropskim frontovima, trebalo je da može da izdrži dug put do Evrope. Anzak je skraćenica za australijske i novozelandske vojne snage-po tome je nazvan kolač. Danas je to nacionalni keks u Australiji i Novom Zelandu, postoji čak i australijski zakon o njemu, po kome, da bi bio autentičan, mora da se pravi sa zlatnim sirupom.

LEMINGTON
Lemington je mekan, sunđerast kolač umočen u čokoladnu glazuru pa nakon toga uvaljan u kokosovo brašno; jedan od 3 najpoznatije poslastice iz Australije, uz Pavlovu i Breskve Melba. Smatra se da ga je osmislio i prvi napravio kuvar lorda Lemingtona krajem 19.veka.
Raširen je po celom svetu pod različitim imenima, a kod nas je poznat pod imenom Čupavci.
Ipak, lemington se od naših čupavaca razlikuje jer u sredini ima sloj od nekog džema od crvenog voća-malina, jagoda, višanja.

TORTA PAVLOVA
Australija i Novi Zeland se spore oko toga iz koje je zemlje Pavlova. Ova slatka poslastica je puslica torta, sa tvrdom spoljašnjom korom i mekom unutrašnjošću, nalik na mančmalou u sredini, a prekrivena je voćem kao što su kivi i jagode. Napravljena je u čast balerine Ane Pavlove na njenoj turneji po Australiji i Novom Zelandu 1920-ih.

Comments